Střeličáci

Střelický kroj

Střelice patří národopisně do oblasti západní Brněnsko. Kroj v dnešní podobě se nosí od doby po první světové válce. Kroj se nosí při různých slavnostech, ale převážně na hodech.

Mládenci

Mládenci nosí tmavé kalhoty zastrčené do holínek, vestu a bílou košili, kolem zapínání bohatě zdobenou barevnou výšivkou. Po vzniku Československa začali chlapci nosit na klobouku trikoloru.

Děvčata

Kroj svobodných děvčat se skládá ze 4-5 bílých sukní (šorců) na okrajích lemovaných výšivkou naskládaných do pravidelných záhybů tuho naškrobených, sukně zakrývají kolena. Děvčata nosí barevnou brokátovou zástěru a kordulku, která se obléká na rukávce. Kolem krku kulmovaný krézl a jsou prostovlasá. Bílé punčocháče a černé boty.

Ženatí muži

Ženatí muži nosí kabát – lejbl, černé kalhoty a boty, klobouk s červenou stuhou a bílou košili bez límečku s výšivkou kolem zapínání. U krku mají košili ozdobenou červenou mašli.

Vdané ženy

Vdané ženy nosí kabátek – kacabajku, půlku nebo šátek s třásněmi, na bílých spodních sukních barevná vrchní sukně a zástěra, na hlavě vyvázaný vídeňský šátek.

Všední kroj

Všední kroj si v dnešní době pořizují děvčata a nosívají jej na hody a slavnosti do jiných vesnic. Tento kroj je ušit z bavlněné látky. Je složen z jedné barevné sukně, jupky a jednobarevné zástěry – většinou bílé. Kroj doplňují hnědé silonové punčochy a černé boty.